Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Informace > Pamětní deska Prokop Dvořecký z Olbramovic

Pamětní deska Prokop Dvořecký z Olbramovic

 

400 let staroměstské exekuce připomíná nová pamětní deska

 

21. června 2021 uplynulo 400 let od staroměstské exekuce, hromadné popravy dvaceti sedmi vůdců stavovského povstání na Staroměstském náměstí v Praze, kterou vykonal staroměstský kat Jan Mydlář.
Druhý v pořadí byl popraven Prokop Dvořecký z Olbramovic. S Olbramovicemi pojil tohoto rytíře Dvořeckého přídomek z Olbramovic a skutečnost, že panství vlastnili jeho předkové.

V neděli 20. června byla u špejcharu odhalena pamětní deska, která má připomínat nejenom popravu tohoto muže, ale také události roku 1621. Desku navrhl výtvarník Václav Stárek. Odhalení desky se zúčastnil František Kavka, který poté uvedl výstavu ve špejcharu a zodpovídal dotazy přítomných.

Spolu s Prokopem Dvořeckým byli na Staroměstském náměstí popraveni například někdejší rektor Karlovy univerzity Jan Jessenius, diplomat a cestovatel Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic nebo majitel neustupovského panství Kašpar Kaplíř ze Sulevic.

Zájemci o toto období mohou shlédnout výstavu ve špejcharu, která potrvá až do konce června nebo nahlédnout do knihy Staroměstská exekuce od Josefa Petráně, která danou dobu popisuje v širších souvislostech.

                                                                                                                                Eva Křížková

 

 

Bez názvu.png

 

Foto: Eva Křížková

 Recenze knihy 27 pánů

27pánůobálka.jpg