Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Informace > Historie a zajímavosti

Historie a zajímavosti

Dějiny obce a historické památky

Asi v polovině 12 stol. se zde usadil vladyka Olbram. Jeho potomci se nazývali Olbramovici, po nich i osada, která z jejich usedlostí vznikla, dostala jméno Olbramovici, později Olbramovice. K založení sídla lákala Olbrama jednak úrodná krajina, jednak zemská cesta, která tudy již za dob pohanských vedla a byla velice důležitým spojovacím prostředkem obchodním mezi severem a jihem.

První písemný záznam o obci jest z roku 1352, ale kostel Všech svatých byl založen již ve 12. století v románském slohu, jak o tom svědčí dochovavší se románská věž s okénky dělenými sloupky. Vladykové z Olbramovic se řadí dle původu k pánům z Janovic, k Chřenovským ze Zruče, k Žďárským a Kolovratům, o čemž svědčí jejich stejný erb - orlice, který je dnes i znakem obce. Patřily sem i šlechtické rody Dvořečtí a Čejkové, které se psaly z Olbramovic. Panu Dvořeckému byla sťata hlava 21. června 1621 a vyvěšena na ochozu Staroměstské mostecké věže až do roku 1631.

Na území obce se nachází několik kulturních památek. V Olbramovicích již zmíněný kostel Všech svatých, soubor soch Panny Marie a sv. Jana z roku 1706 a sýpka hospodářského dvora. V osadě Křešice areál hospodářského dvora a ve Strýčkově (Slavkov) areál tvržiště.

Nedaleko od Olbramovic si můžete prohlédnout Přírodní rezervaci Podhrázský rybník. Tato ornitologická lokalita je důležitou zastávkou tažného vodního a bahenního ptactva. Značná část obce se nachází v Přírodním parku Džbány - Žebrák, který byl vyhlášen v roce 1996.

Olbramovice protíná železniční trať Praha - České Budějovice, odbočná trať do Sedlčan, mezinárodní silnice 1/3 z Prahy do Tábora a silnice 1/18. Tím je zajištěna dobrá dopravní obslužnost vlaky, autobusy i osobními auty.

Známé místní firmy jsou Strojní traktorová stanice s. r. o., tiskárna TRIA, Sklady Marilla Příbram, CEVYS s. r. o. Tomice - výroba betonářských výrobků, farma zemědělského družstva NOVA Bystřice, ELKOMP s. r. o. - výroba rozvaděčů, Chlazení - Novák a malé stavební firmy. Obec má dostatečnou obchodní síť navštěvovanou i širším okolím. Čtyři restaurace uspokojí občerstvením i náročnější zájemce.

V obci pracují tři spolky dobrovolných hasišů - v Olbramovicích, Tomicích a Křešicích. Tělovýchovná jednota SK Olbramovice má svá družstva v kopané a stolním tenise. V obci dále působí Svaz tělesně postižených, Český svaz chovatelů a Myslivecké sdružení. V Olbramovicích je základní škola (1. - 5. ročník) a mateřská škola.

 Kostel Všech svatých

Kostel Všech svatých
Založen ve 12. století
v románském slohu.

Pomník padlým v letech 1914-1918

Pomník obětem 1.s.v.
Pomník padlým
v letech 1914-1918 Sousoší z roku 1706

Soubor soch Panny Marie a svatého Jana.

Soubor soch Panny
Marie a svatého Jana.

Budova Špejcharu Sýpka hospodářského dvora. Kulturní památka.

Budova Špejcharu
Sýpka hospodářského dvora. Kulturní památka.